Vážení zákazníci. Vítejte po krátkých koronavirových prázdninách. Ano, je to pravda, máme otevřeno! Vím, že většina z Vás je inactive nebo vyčkává. Je to pochopitelné a také logické. Pošta na celém světě funguje omezeně a není jisté, zda Vaše pohlednice najdou svého adresáta. Je také možné, že v blízké budoucnosti budou rodinné rozpočty napjaté. Doba na některé z nás dolehne neúprosně. Člověk ale nemůže žít ve stálém strachu. Měl byí si najít cestu, jak se radovat a třeba i z drobností. Brzy budou Velikonoce. Ke každé objednávce dáváme dárek navíc dle Vašeho výběru a jako bonus další pohlednici pro Vaše rodiče a prarodiče, se kterými nemůžete být. Pošlete jim pohlednici a napište jim, jak je máte rádi.

Historie poštovní schránky

Důvodem bylo to, že někteří lidé házely listovní zásilky, za které byly povinni platit poštovní poplatek do poštovních schránek určených pro přepravu zdarma. Poštovní služba nesměla tyto zásilky doručit a vyhotovovala dlouhé seznamy odesilatelů, kteří tak měli možnost se o listovní zásilku přihlásit a vzít si ji zpět popř. poštovní poplatek zaplatit, což zřejmě obnášelo značnou administrativu.

Nakonec poštovní schránky zrušeny nebyly, pouze se doplnily štítkem, který podrobně seznamoval s jejím účelem a pravidly pro vhoz.

Větší rozšíření poštovních schránek nastalo až v r. 1850 s reformou poštovného. Ta umožňovala do schránek házet všechny dopisy vnitrostátní pošty po jejich předchozím ofrankování. Poštovní schránky se tak staly běžnými.

R. 1873 se poštovní schránky rozšířily na venkov.

R. 1899 se v Praze objevila potrubní pošta, která měla své speciální jinak značené schránky.

O rok později pak byly zřízeny poštovny a přibyly mobilní poštovní schránky na lodích, tramvajích, vlacích, autobusech apd.

Poštovních schránek je mnoho typů a tyto typy představuje kniha 200 let poštovní schránky, kterou jsem šťastně zakoupila.

Pokud budete mít nějaký dotaz k poštovním schránkám a odpověď budu moci najít v knize, neváhejte a napište mi!