Historie poštovní schránky

Důvodem bylo to, že někteří lidé házely listovní zásilky, za které byly povinni platit poštovní poplatek do poštovních schránek určených pro přepravu zdarma. Poštovní služba nesměla tyto zásilky doručit a vyhotovovala dlouhé seznamy odesilatelů, kteří tak měli možnost se o listovní zásilku přihlásit a vzít si ji zpět popř. poštovní poplatek zaplatit, což zřejmě obnášelo značnou administrativu.

Nakonec poštovní schránky zrušeny nebyly, pouze se doplnily štítkem, který podrobně seznamoval s jejím účelem a pravidly pro vhoz.

Větší rozšíření poštovních schránek nastalo až v r. 1850 s reformou poštovného. Ta umožňovala do schránek házet všechny dopisy vnitrostátní pošty po jejich předchozím ofrankování. Poštovní schránky se tak staly běžnými.

R. 1873 se poštovní schránky rozšířily na venkov.

R. 1899 se v Praze objevila potrubní pošta, která měla své speciální jinak značené schránky.

O rok později pak byly zřízeny poštovny a přibyly mobilní poštovní schránky na lodích, tramvajích, vlacích, autobusech apd.

Poštovních schránek je mnoho typů a tyto typy představuje kniha 200 let poštovní schránky, kterou jsem šťastně zakoupila.

Pokud budete mít nějaký dotaz k poštovním schránkám a odpověď budu moci najít v knize, neváhejte a napište mi!

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení