Neohodnoceno

Pohlednice Jízda králů - Legrút na koni

Skladem
10 Kč / ks
Kategorie: Tady naleznete vše
? Štítky: Unesco
Rozměr: 105x148 mm
Povrch: lesklý

Jízda králů byla na seznam UNESCO zapsána v r. 2011.

Není přesně znám její původ, ale nejčastěji je jako inspirace uváděný útěk uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad.

Tradice je spojená s iniciací.

V čele průvodu jedou chlapci, kteří v minulosti měli nastoupit na vojnu tzn. legrúti.  V čele skupiny jsou tzn. vyvolávači, kteří od přihlížejících vybírají různými vyvolávkami dary pro krále, což je chlapec z místní rodiny, kterého za nimi vedou pobočníci v ženském obřadním oděvu.  Král je rovněž oblečen v ženském obřadním oděvu (Korvín údajně utíkal v ženském převlečení) a v ústech má růži a po celou dobu nemluví, nemůže tedy nic prozradit.  Vše je doprovázeno lidovou veselicí, lidovými zpěvy a tanci.

 

 

Ke zdobení koně na jízdu králů:

Na každého koně, který je součástí jízdy králů se plete několik věnců různé velikosti. Dva věnce drží zdobení na bocích koně, po dvou věncích je před a za sedlem, na těch je zavěšen věnec obepínající koňské boky, dále je to trenza – ohlávka, od níž vedou opratě. Celkem je na věnce potřeba vyrobit 902 kusů zeleného zdobení, 110 velkých růží a 198 malých růží a poupat. Všechno má přesná pravidla.  

Není to nádhera?

 

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat články. Prosím přihlaste se nebo registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení